• YARIM ALTIN
  3.491,00
  % 0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6452
  % 0,01
 • € EURO
  19,6449
  % 0,07
 • £ POUND
  22,9021
  % 0,27
 • ¥ YUAN
  2,6539
  % 0,27
 • РУБ RUBLE
  0,3008
  % -0,81
 • BITCOIN/TL
  316243,185
  % 0,11
 • BIST 100
  %

EFT ve Havale İşlemleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

EFT ve Havale İşlemleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bankalar müşterilerine birçok farklı dijital hizmet sunmaktadır. Bu hizmetlerden iki EFT ve havale işlemidir.

Günlük yaşantı içerisinde tanıdıklarımıza para yollarken, alışveriş yaptığımız internet sayfasına ödeme yaparken veya aylık ödemeleri yaparken aktif bir şekilde kullandığımız EFT ve havale işlemleri birbirine çok fazla karıştırılmaktadır.

Havale İşlemi Nedir?

Havale işlemi aynı banka müşterilerinin banka hesapları arasında gerçekleşen para transfer hareketleridir. Havale işlemleri aynı banka çatısı altında gerçekleştirildiği için bir zaman kısıtlaması olmamakla birlikte çoğu banka havale işlemi için hizmet bedeli kesmemektedir. Fakat bankaların bazıları cüzi bir miktar olsa da kimi zaman hizmet bedeli kesebilmektedir.

Havale işlemleri banka hesabı kullanıcılarının IBAN numaraları veya hesap kartları üzerinde bulunan hesap numaraları kullanılarak gerçekleştirilmektedir.

Dijitalleşen dünya ile artık hemen her bankanın mobil uygulaması vardır ve bu uygulama üzerinden kolaylıkla havale işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

EFT İşlemi Nedir?

Açılışı Elektronik Fon Transferi olan EFT işlemi iki farklı bankanın müşterilerinin hesapları arasında gerçekleşen para transferleridir. EFT işlemini havale işlemi gibi günün her saatinde gerçekleştirmek mümkün değildir. Bir kişinin EFT işlemini gerçekleştirebilmek için bankaların belirli olan mesai saatleri içerisinde işlem yapması gereklidir. EFT işlemi için bankların çoğu küçük miktarlarda da olsa hizmet bedeli kesimi yapmaktadır.

EFT işlemi yapılabilmesi için karşıdaki kişinin IBAN numarası veya hesap kartı üstünde bulunan hesap numarası bilinmelidir. Bunun yanı sıra IBAN numarası ile yapılacak işlemlerde karşıdaki kişinin adı ve soyadı tam olarak yazılmalıdır. Yapılacak herhangi bir hata sonucunda para transferi kesintiye uğrayacaktır. EFT işlemleri ATM’lerden ve banka şubelerinden gerçekleştirilebildiği gibi bankaların sahip oldukları mobil uygulamalar üzerinden de hızlı bir şekilde halledilebilmektedir. Ayrıca ATM’den EFT işlemi gerçekleştirirken gönderilen paranın neden gönderildiğine dair kısa bir açıklama yapılması şarttır.

Havale İşlemi ve EFT İşlemi Arasındaki Farklar

İkisi de para transferi olsa da bu iki işlemi birbirinden ayıran keskin çizgiler vardır.

 • Havale aynı iki banka hesabı arasında yapılırken EFT iki farklı banka hesabından yapılan para transferleridir.
 • Havale işlemi 7/24 yapılabilirken EFT yapabilmek için mesai saatleri içerisinde olunmalıdır.
 • Havale işleminden genellikle hizmet bedeli kesilmezken EFT işleminden küçükte olsa bir hizmet bedeli kesilmektedir.
 • Havale işleminin bankalar arası geçişi EFT işlemine göre çok daha hızlıdır.