• YARIM ALTIN
  3.981,00
  % -1,67
 • AMERIKAN DOLARI
  19,0964
  % 0,23
 • € EURO
  20,5861
  % 0,38
 • £ POUND
  23,4450
  % 0,34
 • ¥ YUAN
  2,7753
  % -0,02
 • РУБ RUBLE
  0,2496
  % 0,82
 • BITCOIN/TL
  533083,641
  % 0,80
 • BIST 100
  %

Cari Açık Nedir? Cari Açık Nasıl Kapatılır? Cari Açığı Önlemenin Yolları

Cari Açık Nedir? Cari Açık Nasıl Kapatılır? Cari Açığı Önlemenin Yolları

Cari Açık Nedir?

Cari açık ülkelerin ekonomileri için kullanılan bir terim olmaktadır. Anlamı ise, bir ülkenin ürettiği mal, hizmet ve transferlerin değerinin ülkenin yaptığı harcamalardan fazla olması olmaktadır. Kısaca anlatmak gerekirse ülkelerinin giderlerinin gelirlerinden fazla olmasıdır.

Cari açık oluşması ise üç farklı kalem aracılığı ile olmaktadır. Bu kalemlerden ilki ülkenin üretimde bulunduğu mallar olmaktadır. İkincisi ise ülkenin ürettiği hizmetler olurken, sonuncusu ise transferler olmaktadır. Transfer ise bir ülkenin yurt dışında çalışan vatandaşları ve ülkede çalışan yabancı uyruklu kişilerin döviz transferleri olmaktadır.

Cari Açık Nasıl Kapatılır?

Cari açığın kapatılabilmesi deki en önemli husus, ithalat ve ihracat dengesi olmaktadır. İthalat giderlerinin, ihracat gelirlerinden fazla ya da yakın olması cari açığın büyümesine sebep olmaktadır. Bu sebeplerde ihracat gelirlerinin, ithalat giderlerinden çok daha fazla olması gerekiyor, böylece cari açığın kapanmasında etkili olsun.

Cari Açığın kapanmasını sağlayacak bir diğer etmen de sıcak para olmaktadır. Ülkelerin elinde bulunan nakit para ya da nakit yerine geçebilecek paralar ne kadar fazla olursa cari açığın kapatılması da o kadar kolay olmaktadır.

Cari açığın kapatılmasında en önemli nokta ise döviz olmaktadır. Bir ülke dövizi ne kadar fazla çekebiliyor veya üretebiliyorsa, cari açıkları da o derece az olmaktadır.

Cari Açığı Önlemenin Yolları?

Ülkeler cari açıklarını engelleyebilmek için öncelikle genel ve gider dengelerini iyi bir şekilde kurmaktadır. Bunun içinde cari açığın önlenmesi gerekmektedir. Ülkeler cari açıklarını önlemek için ise ihracatlarını ithalatlarının üzerine çıkarmaktadır. Bunun için üretim ve ihracat desteklemelerinin yanı sıra, ithalatın önlenmesi içinde çalışmalar yapmaktadır.

Bu çalışmaların başında vergilendirme ve tarifeler bulunmaktadır. Bu sayede yurt içerisinde ki malların veya hizmetlerin daha çok tercih edilmesi bu sebeple de ithalatın düşürülmesi hedeflenmektedir.

Kısacası cari açık engellenmesi için hükümetler ihracatı artıracak destek ve teşviklerde bulunurlar. Bunun diğer ayağı olan ithalatın azaltılması içinde hem bazı engeller koyarak, hem de yurt içerisinde ki üreticileri destekleyerek azaltma politikaları uygularlar.