• YARIM ALTIN
  3.991,00
  % -1,45
 • AMERIKAN DOLARI
  19,0963
  % 0,22
 • € EURO
  20,5763
  % 0,34
 • £ POUND
  23,4307
  % 0,28
 • ¥ YUAN
  2,7754
  % -0,02
 • РУБ RUBLE
  0,2495
  % 0,78
 • BITCOIN/TL
  534525,388
  % 0,82
 • BIST 100
  %

B Tipi Likit Fon Getirisi Hesaplama Nasıl Yapılır?

B Tipi Likit Fon Getirisi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Günümüzde birçok finansal yatırım aracı bulunmaktadır. Bu yatırım araçlarından bazıları risk almak istemeyen yatırımcılar için uygun olurken; bir kısmı ise yüksek risk ihtimaline sahip olan yatırım şekilleri olmaktadır.

Yüksek riskli yatırımların tercih edilmesinin sebebi ise getirilerinin daha yüksek olmasıdır. Finansal yatırım araçlarından birisi de b tipi likit fon olmaktadır. Yazımızın devamında bu yatırım aracının getirisinin nasıl hesaplanacağını ve getirisinin neler olduğu ile ilgili bilgileri derledik.

B Tipi Likit Fon Yatırım Aracının Getirisi Nedir?

Kısaca açık uçlu bir yatırım fonu olan B tipi likit fon, işleyiş bakımından diğerlerinden bazı farklılıkları bünyesinde bulundurur. B tipi likit fon, menkul kıymetlere kısa bir süre için yatırım yapmaktadır. yatırımcıların bu fonu tercih etmelerindeki amaç, yatırımlarını enflasyonun eritici gücüne karşı korumak olmaktadır.

B tipi likit fona yatırım yapacak olan bir yatırımcının, vade süresi en fazla 90 gün ile sınırlandırılmaktadır. Diğer bir yandan, b tipi likit fon neredeyse hiç risk içermemesi bakımından diğer fonlardan ayrılmaktadır.

Bu sebeple de sepetlerine daha güvenli ürünleri eklemek isteyen yatırımcılar veya risk almaktan çekinen kişilerin sıklıkla tercih ettikleri bir yatırım türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Fonun az riskli olması sebebi ile de getirisi diğer ihtimallere oranla daha az olmaktadır.

B Tipi Likit Fonun Getiri Hesaplaması Nasıl yapılır?

B tipi likit fonun hesaplaması için birden fazla yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerin birçoğu da programlar aracılığı ile yapılmaktadır. Diğer bir yandan eğer B tipi likit fonun getirisinin hesaplaması için formül kullanılması gerekiyorsa o zaman yararlanılması gereken formül aşağıdaki gibi olmaktadır.

B tipi likit fon getirisi yıllık olarak hesaplanmaktadır.

(Dönemin fon getirisi)* 365/ (gün sayısı)* (100- b tipi likit fonunun stopaj oranı)/ (100- aylık mevduat stopaj oranı)

Günlük olarak b tipi likit fon getirisinin hesaplanması isteniyorsa, o zaman kullanılması gereken formül şu şekilde olmaktadır.

( (1+ günlük fon getirisi)30-1)*365/30 *(100- fon stopaj oranı)7 (100- aylık mevduat stopaj oranı)

Yukarıda formüllerden de anlaşılacağı üzere B tipi likit fonun hesaplanması için tecrübe ve bilgi gerekmektedir. Bunun için müşterilerin tercih ettikleri yol bankaların internet siteleri üzerinde fonların getirilerini hesaplamaları olmaktadır.